Pořádně nabaleni vydali jsme se ve dvojici v polovině června na rybářskou výpravu do Jižních Čech. V plánu byly pstruhové revíry Vltavy a Malše. Chtěli jsme také navštívit jediný pstruhový revír na Lužnici. A všude si samozřejmě chytit, jen tak mimochodem, pár trofejních ryb. Regeneraci po náročném pstruhaření jsme si naplánovali na Orlické přehradě. Vše dokonale vyšlo, samozřejmě až na ty trofejní ryby ...
 

První noc po dlouhé cestě z Havířova jsme plánovali strávit ve vodáckém tábořišti ve Zlaté Koruně, po obhlídce situace na místě jsme konstatovali, že mezi pětistovkou vodáckých stanů s ticícovkou žíznivých vodáků se asi moc nevyspíme a tak jsme zaujali náhradní stanoviště a bivakovali jsme v klidu a pokoji v prázdném kempu u rybníka Štilec.

Autokemp ŠTILEC

I když jsme na Štilci nerybařili přesto jsme si pěkně pokecali s partou kaprařů z Mostu, kteří nám ochotně předvedli svoje vysílačkou dálkově ovládané plavidlo na vyvážku návnad i nástrah. Fungovalo jim to skvěle.

 
Ze Štlce hurá na Malši.
Příjezd s plně naloženou Felicií k Cajsova mlýnu byl dost krkolomný, v suchém počasí to ještě jde, při deštích by to bylo horší. Místní chataři mají vesměs terénní auta. Larzenový splav na začátku pstruhového revíru Malše 3 odplavila loňská povodeň. Jinak naprostý klid, nádherná příroda, daleko od civilizace, jen ryby nebraly tak jak jsme si představovali.
 

Cajsův Mlýn

 
 
 
 
 
Most přes Malši na silnici v Pořešíně. Jsme na revíru Malše 4. U mostu se dá zaparkovat a po i proti vodě jsou pěkné muškařské úseky. Loňská velká voda asi odplavila všechny větší pstuhy, žádného trofejňáka jsme nechytili, jediný duhák nad 32 cm snad ani nestojí za zmínku.
 
O mušku měli zájem jen průměrní potočáci, po změně na vláčenou jsme zažili překvapení, během hodiny jsem chytil několik půlmetrových bolenů, většinou v nejsilnějších proudech. Samozřejmě jsem je poslal nekompromisně do rybího nebe. Jinak v klidnějších partiích, co potažení rotačkou, to okounek, bylo jich desítky - vše do dvaceti čísel délky. Místní hospodář by se měl nad stavem této nádherné řeky vážně zamyslet a hlavně jednat, snad tam znají elektrický agregát...
 
 
Kaplice
 
 
Také bezprostředně nad Kaplicí zanechala povodeň zlé stopy...
... po věší rybě ani památky, potočáci do 28 cm a opět spousta okounů...
... přesto se nám zde moc líbilo, Malše je prostě nádherná řeka!

******

Navštívili jsme i nádrž v Květoňově (revír Malše 6) - místní rybáři nás poučili, že v červnu už je muškařina téměř beznadějná, ještě tak z lodě a tu jsme neměli, v té době se zde loví převážně kapři, klasicky na položenou...tak jsme to ani nezkusili.

Rožmitál na Šumavě

 

Vltava - kemp Branná

Vltavou pod Rožmberkem teklo poměrně dost vody a ještě více plavidel, vodáci měli na Vltavě eldorádo, muškaři však nedostatek klidu...

Lužnice

 a tak jsme to vzdali a hurá na Lužnici...
Na konec našeho putování po pstruhových revírech jsme si nechali trochu kuriozní revír - na 146 km dlouhé řece Lužnici je jediný dvoukilometrový pstruhový úsek! Celá jeho délka leží na státní hranici s Rakouskem.
Říčka je to docela pěkná, velmi nám připomínala naši domovskou Lučinu pod Havířovem, sedmdesát místních pstruhařů ji však už od začátku sezóny zřejmě stačilo zbavit velké většiny pstružích krasavců.

*****

Náš pobyt v JIžních Čechách jsme zakončili plánovaným relaxačním pobytem na Orlické přehradě v blizkosti Podolského mostu...

Orlická přehrada - autokemp Temešvár

...pohled z něho je opravdu impozantní...
...a pohled na něj fotogenický...


Takových malebných zákoutí je na Orlíku spousta...
Kempovali jsme na veřejném tábořišti v Temešváru...
...deset metrů od břehu, pod stromem plných sladkých třešní...
 ...ale ryby jako na potvoru nebraly. „Měli jste přijet před týdnem, brali tady kapři jako polena a ty sumci a candáti ... “ říkali místní rybáři ... ty řeči přece všichni důvěrně známe, je to stará obehraná písnička.
A tak skončily naše letošní toulky za rybami v Jižních Čechách a hurá domů na Těrlickou přehradu si pořádně zarybařit! A když si nám tam budou cizinci stěžovat, že ryby neberou, tak jim řekneme: „Měli jste přijet před týdnem...“ :-))
 
 
 

(c) 2013-2017 Standa Krčka