František Řehák (*1934, +1966)

Ve známém televizním cyklu "Předčasná úmrtí" se jeho tvůrci věnují slavným umělcům, známým vědcům, (ne)zasloužilým politikům a jiným celebritám, jimž nebylo osudem dopřáno dovést své umělecké, vědecké či jiné bohulibé snažení k vrcholům a dožít se ve spokojeném stáří zasloužených poct, protože osud rozhodl nekompromisně jinak... Že takováto předčasná úmrtí nepostihují jen známé celebrity, ale i osoby neznámé a zapomenuté, lze doložit na životním příběhu Františka Řeháka.

František Řehák se narodil 7. prosince 1934 v Praze a na Mostecko se přišel vyučit důlním elektrikářem a později pracoval v této profesi v Úpravně uhlí v Komořanech.

Své výtvarné nadání začal cílevědomě rozvíjet na realistických kresbách Mostecké průmyslové krajiny ale ve své době i na poměrně "odvážných" abstraktních kompozicích . Koncem padesátých let se začal věnovat i technický náročné olejomalbě a i v ní rychle dospěl přes klasické pojetí malby různých žánrů až k téměř totální abstrakci  i když se zřetelnými prvky tehdejší, průmyslem totálně destruované krajiny Mostecka.

Tak se kresba a malba stala jeho životní náplní a jí pak podřídil cele svůj život... v roce 1963 na Gymnáziu v Litvínově ve večerním studiu maturoval ve třídě prof. Bohumíra Šípka s níže uvedenými spolužáky.

III. C, 1962/1963 - tř. Prof. Bohumír Šípek

Karel Barák, Antonín Barták, Krista Brožová, Milan Fuchs, Helga Gabrielová, Ladislav Gabriel, Václav Hák, Jiřina Hubáčková, Jiří Komínek, Vlasta Krausová, Stanislav Krčka, Marie Krejcárková, František Machulda, Werner Neumann, Julie Plechatá, Václav Rejč, František Řehák, Miloslav Studený, Vratislav Šíf, Naděžda Šimůnková, Jiří Štěrba, Josef Tauber, Helena Ziničová.

Po maturitě si ještě doplnil základní pedagogické vzdělání a začal vyučovat výtvarnou výchovu na 3. ZDŠ ve Fučíkových sadech v Mostě, kde měl také svůj malířský ateliér.

Jediná výstava, kterou František Řehák stačil za svůj krátký život uspořádat, se uskutečnila v březnu a dubnu roku 1966 ve foyer kina Mír v Mostě.

Život Františka Řeháka a nesporně nadějné rozvíjení jeho výtvarného talentu ukončila dne 4. července 1966 krutá náhoda, tragicky zahynul v řece Lužnici na dovolené v Jižních Čechách.

Jeho ostatky jsou uloženy v pomníku pod budovou Staré kremace a to v oddělení E8 – evid. č. 221.

P.S. Prosím všechny, kteří Františka znali a chtěli by tento stručný medailonek doplnit, nechť napíší autorovi na krckas@volny.cz. 

 

Františkův první atelier byl ve staré opuštěné secesní vile pod Hněvínem určené k demolici v rámci plánované likvidacece starého Mostu... Byl v podkroví na místě původního fotografického ateliéru a strávil v něm několik šťastných tvůrčích roků. Bohužel jsem nestačil zachytit fotograficky kouzlo toho zajímavého atelieru.
Když demolice starého Mostu neodvolatelně dostoupila i do těch míst, František našel ideální místo pro svou malířskou tvorbu v jedné veliké místností Základní školy ve Fučíkových sadech, kde také učil výtvarnou výchovu...