WERRA1 byl první ze série poválečných fotoaparátů  vývojové řady zn. WERRA vyráběných východoněmeckou firmou VEB Carl Zeiss Jena (NDR) v letech 1955 až 1976.

Zobrazený přístroj WERRA1 je jednoduchý klasický přístroj s průhledovým hledáčkem, čistě mechanický, bez jakýchkoliv technických vymožeností (bez expozimetru, bez dálkoměru, bez možnosti výměny objektivu atd. - ty přišly až s modernějšími modely této řady),  s jednou zajímavou inovací - přetáčení filmu je zpraženo s natažením závěrky což se provádí otáčením příruby upevňující objektiv k tělu přístroje, což je řešení, v té době zcela originální.

Přístroj je konstruován na klasický kinofilm šířky 35mm v běžných universálních kazetách s rozměrem políčka 24x36mm. Prvně zobrazený přístroj je osazen objektivem Zaiss Tessar světelnosti 1:2,8 a ohniska 50mm. Ostří se ručním otáčením příruby objektivu od 0,9m až
 . Závěrka je zn. Compur Rapid s exp. časy B, 1sec až 1/500sec. Externí blesk lze připojit kablíkem do odpalovací zásuvky na boku přístroje.  

Druhý zobrazený přístroj (částečně rozebraný) je stejného typu - jen objektiv je Novonar 1:3,5/50.

Zajímavostí je "střídmé" značení těchto prvních typů přístrojů WERRA - jen jedním nenápadným nápisem značky WERRA na zadní straně přístroje... bylo to proto, že v době jejich výroby probíhaly soudní tahanice  mezi vyrobci fotopřístrojů v po válce rozdělených německých státech NDR a NSR.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ODKAZY
Založení filmu
 
(c) 2018 Stanislav Krčka